HTMLi kursus #1 – Alustamine

HTMLi kursus #1 – Alustamine

Soovitan: Kuidas alustada veebiarendusega ja üldse programmeerimisega?

Olen otsustanud alustada uue seeriaga, kus õpetan sulle selgeks HTMLi. See kursus sobib väga hästi algajatele, kes tahavad alustada veebiarendusega.

HTMLi õppimiseks vajalikud tööriistad

Enne kui lähme päris HTMLi õppima, tahtsin ma sulle näidata, mida läheb vaja ühe veebilehe tegemiseks ehk mis tööriistu peaksid kasutama.

Brauserid

Tegelikult ei hakka ma pikalt siin loendama, milliseid brauserid võiks kasutada just veebiarenduses. Miks? Sest neid on tegelikult ainult kaks (vähemalt mida mina soovitaksin) ja need on Chrome (kaasa arvatud Chromium) ja Firefox.

Muudest brauseritest ma eriti ei hooliks, sest need kaks teevad kogu töö ära. Ärge saage valesti aru, ma ei ütle seda, et veebilehte ei peaks proovima mitmes brauseris, aga arendamiseks ja vigade otsimiseks kasutaksin ma neid kahte. See on täiesti maitse asi, millist brauserit sa eelistad nendest kahest.

Firefoxil on ka olemas arendajate versioon. Ma ei ütleks, et tegemist oleks millegi erilisega, aga sa võid järele proovida küll.

Ainukene vahe tavalise Firefoxi ja arendaja versiooni vahel on see, et arendaja versioonis on olemas erinevad uued võimalused/funktsioonid koheselt ja kiiresti. Kõiki võimalusi ei pruugita ka lisada Firefox’i tavalisse versiooni, kuid praegu see suurt eelist ei anna ning pole vahet, millist brauserit kasutad.

Brauseritega tuleb kaasa tööriist, millega saate “inspekteerida elemente”. Sellega näete kuidas veebileht on ülesehitatud ja mis elemente on kasutatud. Praegu ei ole mõtet sellepärast muretseda, sest kavatsen seda õpetada järgmistes postitustes.

Tekstiredigeerijad

Kui ma alles alustasin veebiarendusega ja üldse programmeerimisega, siis ma otsisin seda ultimate tekstiredigeerijat. Loomulikult sellist pole olemas, küll aga on olemas väga häid tekstiredigeerijaid, mis mulle meeldivad. Olen siin tähtsuse järjekorras järjestanud enda meelest tähtsamad tekstiredigeerijad.

  1. Atom.io – See on minu lemmiktekstiredigeerija, sest tal on olemas peaaegu, et kõikide programmeerimiskeelte ja veebikeelte süntaksi tähistus (syntax highlighting). Lisaks sellele on Atom avatud lähtekoodiga ja tal on olemas väga palju pluginaid (kaasa arvatud live preview veebilehtede jaoks). Tema kasuks räägib ka see, et ta on “turul” olnud üsnagi kaua.
  2. Brackets.io – Oli mu lemmikredigeerija, aga kaotasin huvi siis kui live preview läks linuxil katki (võib-olla on asi nüüdseks korda tehtud, aga atom suudab pakkuda laiemini toetatud arendamiskeskkonda nii oma disaini kui ka võimaluste pärast).

    Väikene update: sain Bracketsi korda tänu sellele postitusele siin ja sellele videole siin. Suure tõenäosusega kasutan nii Bracketsit kui ka Atomit. Kui midagi muutub, siis annan uuesti teada :). Brakcets on täielikult veebiarendusele pühendunud tekstiredigeerija ja selle tõttu ei ole ka toetatud teised programmeerimisekeeled.

  3. VS Code  Hea redigeerija, aga jääb siiski tunduvalt alla Bracketsile (vähemalt veebiarendusega seoses). Jah, tal on olemas palju pluginaid ning süntaksi tähistus on läinud paremaks (selles mõttes, et keeli on lisatud juurde), aga siiski mina eelistaksin Atomit ja Bracketsit VS Codele. Teatud mõttes ei saa Bracketsit küll VS Codega võrrelda, sest Brackets on ainult veebiarendusele keskendunud programm (VS Code oli ka varem), aga siiski eelistaksin mina Bracketsit. Kirjutasin ka ühe positiivsema ülevaate VS Code suhtes juulikuu kokkuvõtes.
  4. Sublime Text – Pole paha redigeerija, aga midagi erilist ka pole. Kõigil teistel redigeerijatel on põhimõtteliselt olemas kõik võimalused, mis tal on. Lisaks sellele ei ole ta ka avatud lähtekoodiga nagu teised teksiredigeerijad.

UPDATE (05.09.2018): Pean ütlema, et VS Code on muutunud minu arvates just selliseks ultimate tekstiredigeerijaks ja julgen seda soovitada kõigile, kes tahavad mingit moodi veebiarendusega tegeleda. Kasutan seda igapäevaselt.

Samas pean tõdema, et ajad muutuvad ja ka tekstiredigeerijad (ja minu maitse) muutuvad ning kunagi ei või teada, mis tulevikus juhtub – see tähendab, et võib olla on tulevikus ka paremaid redigeerijaid kui need, mis ülal, aga praegusel ajahetkel nende kõigiga ei saa kuidagi metsa minna. Selles mõttes, et kõik teevad töö kenasti ära.

Mina soovitaksin lihtsalt valida ühe nendest ja kui midagi ei meeldi, siis võiks proovida midagi muud.

Kas ma jätsin sinu arvates midagi välja või järjestasin midagi valesti? Andke kommenteerides teada 🙂 !

Järgmine osa: HTMLi kursus #2 – Hello World

 

Senikaua olge tugevad ja kohtume juba järgmistes postitustes,

Tähelepanu eest tänades – Oliver Paljak

P.S! Kui oled huvitatud animatsioonilisest veebilehest, siis võta minuga julgelt ühendust AnsiVeebi kodulehel.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *