Kas veebidisainer peaks kasutama bootstrapi ja muid sarnaseid frameworke?

Kas veebidisainer peaks kasutama bootstrapi ja muid sarnaseid frameworke?

See küsimus tekkis mul kui ma alles alustasin veebidisainiga, kas oleks mõistilik kasutada bootstrapi (või mõnda muud selle taolist frameworki)? Lühidalt öeldes ei.

Miks?

Minu arust see piirab disaineri võimalusi ning ei tee tööd eriti lihtsamaks. Ärge saage valesti aru, ma ei püüa takistada veebidisainerid kasutamast bootstapi ja muid frameworke (nendega saab tegelikult väga kiiresti teha ilusa veebilehe, nagu näiteks riot design), kuid ma arvan, et veebidisainer saaks selleta paremini hakkama, sest siis ta loob enda kujunduse (reeglid) ning ta mõistab igat käiku, mis ta on teinud.

Frameworkide probleemid:

Kõigepealt peab endale tegema selgeks frameworki reeglid. Paljud võib olla küsivad, et mis selles nii halba on, igal frameworkil on ju omad reeglid? Aga kui me nüüd võtaksime võrdlusesse nt. javaScripti frameworke ja bootstrapi, siis javaScripti frameworkides ei ole me kohustatud millekskiks. See tähendab seda, et veebidisainer saab kasutada neid käike mida ta tahab ja millal tahab, aga bootstrapil on juba alguses omad reeglid (kujundused) sees ja need laaditakse koheselt, mitte siis kui disainer neid soovib. Jah ma tean, et bootstrapi saab overridida ja ka muuta, aga kas see aeg on seda väärt? Kas ei oleks mõistlikum ise neid reegleid kirjutada?

CSSi frameworke on vastik overrideda. Nagu eelmise lõigu lõpus ütlesin, et bootstrapi saab overrideda. Ma tõin välja ka, et see võtab palju aega. Põhjust ma ei andud, aga nüüd annan ka põhjuse. Nimelt on kõiki CSSi frameworke vastik overrideda. Tegelikult on igat .css faili raske overrideda, sest CSSi nimi on ju Cascading Style Sheet, mis tähendab otseselt “allapoole minevat stiili lehte”. Ehk kui sa tahad overrideda frameworki h1 elementi, millel on näiteks tuhat vanemat, siis asi muutub päris nutuseks, sest sa pead kirjutama CSSi faili täpselt need samad vanemad. Jah, on ka võimalik teha ka eraldi klass selle h1 elemendi jaoks, aga oletame, et seda h1 elementi on sul veebilehes 100 korda (ning tal on täpselt need samad vanemad, mis frameworkis on välja toodud), seega on see jällegi ajaraisk. Olgu, see võis tõesti olla natukene ulmeline näide, aga siiski on frameworke vastik overrideda, sest sa pead täpselt teadma, mida sa overrided. Lisaks ei tohi ära unustada, et bootstrap on mitu tuhat rida pikk.

Oma kirjutatud reeglid ei pruugi käiku minna. See põhjus on tegelikult üsnagi sarnane eelmise lõiguga. Aga vahel võib juhtuda, et frameworki hinnatakse rohkem kui sinu poolt tehtud faili.

Jällegi ma tahan öelda, et ma ei takista disainereid kasutamast CSSi frameworke (ma arvan, et isegi mina kasutan frameworke tulevikus), aga ma tahaksin öelda seda, et tuleks enne mõelda, et kas on mõistlik kasutada frameworki või mitte.

Tegelikult oleks isegi mul välja pakkuda üks lahendus/alternatiiv, mis lahendaks vähemalt ühe põhiprobleemi. See on Sassi mixinide teegid, mida saab siis kui sa pead seda vajalikuks. Kui väga aus olla, siis isegi mina töötan praegu sellise projekti kallal ja plaanin selle varsti siin avaldada.

Aga mis on sinu arvamused sellel teemal? Anna kommentaarides teada 🙂 !

 

Senikaua olge tugevad ja kohtume juba järgmistes postitustes,

Tähelepanu eest tänades – Oliver Paljak

P.S! Kui oled huvitatud animatsioonilisest veebilehest, siis võta minuga julgelt ühendust AnsiVeebi kodulehel.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *