Veebikeelte hullus

Veebikeelte hullus

Miks on veebikeeled “pöörased”?

Kindlasti kõik arendajad või tech savvyd disainerid teavad, et enamus veebikeeli on väga dünaamilised. See tähendab, et ühte ja sama algoritmi või käsklust saab kirja panna mitmel viisil.

Nagu näiteks funktsioonid JavaScriptis.

function add(a, b){
  return a + b;
}

var add = function(a, b){
  return a + b;
};

Mõlemad variandid on täiesti korrektsed ja legaalsed.

Jah, JavaScript on väga dünaamiline keel, aga dünaamilisust võib leida ka teistest veebikeeltes. Nagu näiteks HTML, CSS jne.

Aga miks siiski on see pöörane? Miks pole liigne dünaamilisus hea?

Dünaamilisus on hea kuni teatud piirini. Aga kui dünaamilisust on liiga palju, siis see muutub juba segavaks faktoriks.

Näiteks kui meil on ettevõte, mis on keskendunud nutiseadmete äppide loomisele koos JavaScriptiga ning selles ettevõtes on 2 arendajat. Üks arendaja kirjutab JavaScripti ühtemoodi ja teine arendaja teistmoodi. Nõnda tekib lõpuks kood, mis ei ole eriti “säilitatav”. Pidevalt on objektid, funktsioonid ja muutujad pandud eri teel kirja.

See oli esimene põhjus miks dünaamilisus pole hea. Teiseks põhjuseks on, et dünaamilistest keeltest on vahete vahel üsna raske aru saada. See kattub natukene esimese põhjusega, aga mõnikord tekib isegi mul küsimusi, et kuidas nüüd see asi loogiline või võimalik on.

Ühesõnaga kokkuvõttes muudab liigne dünaamilisus keele liiga keeruliseks ja tihtipeale ka mõttetuks.

JavaScript on kindlasti üks nendest keeltest. Ma ei vaidle vastu, et JS on kindlasti väga võimas, aga kas ta peab nii dünaamiline olema?

Mida teha liigselt dünaamiliste keeltega?

Noh esimene võimalus on luua või kasutada mingit reeglistikku. Nõnda ei teki olukorda, kus arendajad kirjutavad samas keeles koodi erinevalt.

Tihtipeale loodakse reeglistikud mingi organisatsiooni või firma siseselt, mis iseenesest halb asi pole, aga kui iga organisatsioon teeb enda reeglid, siis jällegi on olukord, kus kõik on segamini ja mingit erilist korda pole.

Nii et parem oleks kasutada juba varasemalt loodud reeglistikku.

JavaScripti kohapealt soovitaksin airbnb JS style guide.

Teine võimalus oleks kasutada mingit alternatiivi valitud dünaamilisele keelele. See nüüd oleneb täiesti alternatiivist. Võib ka juhtuda, et alternatiiv on sama dünaamiline või isegi dünaamilisem kui eelnevalt valitud keel. Ning teiseks peab ka mõtlema sellele kui palju on (arendajatel) teadmisi alternatiivis, sest iga uue oskuse omandamine võtab aega ja kui seda aega parasjagu pole, siis uue keele kasutusele võtt eriti mõistlik pole.

 

Mis sa arvad (liigselt) dünaamilistest keeltest ja mida nendega peale hakata?
Anna kommentaarides teada 🙂 !

 

Senikaua ole tugev ja kohtume juba järgmistes postitustes,

Tähelepanu eest tänades – Oliver Paljak

P.S! Kui oled huvitatud animatsioonilisest veebilehest, siis võta minuga julgelt ühendust AnsiVeebi kodulehel.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *